Hlavní strana - CB Monitor - v'e o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


Lokátory Česka - Háj (JO60CF))


     Vrch Háj (také Hainberg) se nachází 1 km severně od města Aš. Na něm ve výšce 757 m.n.m. stojí naše nejzápadnější rozhledna, 34 metry vysoká krásná mohutná kamenná věž, která nemá v ČR obdoby.
     Dříve nevzhledný holý kopec získala obec Aš v roce 1861 koupí od Zedwitzů za 6000 zlatých s úmyslem,že jej zalesní. Díky nadšencům ašských přátel přírody, pod vedením Jiřího Ungera byl zde vybudován lesní park, který je chloubou Ašska.
     Myšlenka postavit na Háji rozhlednu se poprvé objevila již v roce 1874. Tehdy byl založen stavební fond, který město Aš podpořilo vkladem 50 zlatých. Peníze však přibývaly velmi pomalu a ani po 20 letech nestačily k zahájení výstavby. Obrat nastal až v roce 1895, kdy se v sousedním Německu konaly velkolepé oslavy 80. narozenin Otto von Bismarcka. Železný kancléř měl mnoho obdivovatelů i zde, na Ašsku a Chebsku, a tak bylo rozhodnuto, že budoucí rozhledna ponese jeho jméno. Členové stavebního výboru využili nové příležitosti a apelovali na občany, aby peněžními dary přispěli k jejímu brzkému postavení. V okamžiku, kdy suma dosáhla dostatečné výše, oslovili význačného drážďanského architekta Wilhelma Kreise a požádali ho o vhodný projekt. Ze tří nabídnutých možností si vybrali ten, který v roce 1901 získal zlatou medaili na umělecké výstavě v Drážďanech. Stavba rozhledny byla zahájena 18.října 1902. Stavby se ujal stavitel Hausner. Náklady na stavbu činily celkem téměř 59 tisíc zlatých. Rozhledna byla oficiálně otevřena až 19.června 1904, ovšem již 25. prosince 1903 si mohli první návštěvníci po zaplacení poplatku 10 haléřů rozhlednu prohlédnout.     Rozhledna má čtyři vyhlídková patra (nepočítaje přízemí). V prvním patře jsou jen malé výhledy a na zdech visí historické fotografie rozhledny. Z druhého patra se již můžete pokochat výhledem ze čtyř obrovských půlkruhových oken. Třetí patro se skládá ze čtyř vyhlídkových balkónů a v nejvyšším, čtvrtém patře, kam se dostanete po železném schodišti, je několik oken s kruhovým výhledem.
     Z rozhledny můžete spatřit na západě Německé Smrčiny a horu Schneeberg, na SV Krušné hory (Špičák, Klínovec), na JV Kapellenberg s rozhlednou a na jihu Zelenou horu a Dyleň
     Podle pověsti ten, kdo denně vystoupí na Háj, dosáhne stáří 90 let.
     K rozhledně můžete zajet autem a to přímo z Aše po úzké silničce značené modrou turistickou značkou.


Háj u Aše (JO60CF) - mapa - Lokátory Česka - CB Monitor
"
            OK1SB            
©2019 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.